Про головне: 6 меседжів із прес-марафону президента Зеленського

Президент Володимир Зеленський влаштував безпрецедентний в історії України прес-марафон. Впродовж 14 годин він відповідав на численні питання журналістів зі всієї країни – про тарифи, передвиборчі обіцянки, закінчення війни і безліч інших тем. Вперше зустріч із пресою відбувалась без зайвого пафосу і в неформальній обстановці. Тож унікальною можливістю поспілкуватись із главою держави скористались аж 170 журналістів. З-поміж більш ніж 300 питань ми обрали найголовніші меседжі, які почули від президента.

Основна місія – завершити війну на Донбасі

Володимир Зеленський вкотре наголосив, що його основна місія на посаді глави держави – завершення війни на Донбасі. Він запевнив, що окуповані території Донецької та Луганської областей будуть повернені до складу України. При цьому президент бачить два шляхи, як цього досягти: Нормандський формат й особисті переговори з президентом РФ Володимиром Путіним.

«Зустрічатися (для проведення переговорів щодо закінчення війни на Донбасі, – ред.) ми можемо в двох форматах: Нормандський і пряма зустріч моя з президентом РФ. Про цю зустріч пряму ніхто не говорить, тому що всі проти», – зазначив Зеленський.

За словами глави держави, зараз тривають переговори щодо саміту у Нормандському форматі. Найближчим часом Німеччина та Франція запропонують дату переговорів Росії. Україна свою пропозицію уже висловила: якнайшвидше, адже щодня на лінії фронту гинуть наші воїни.

Повернення полонених усіма можливим шляхами

Володимир Зеленський наголосив, що готовий до будь-яких форматів переговорів для повернення українських полонених. Сьогодні існує 3 списки бранців: українці (зокрема, кримчани), яких утримує Росія; громадяни в полоні на окупованому Донбасі; українці, яких за неофіційними даними утримують в ОРДЛО.

Зеленський сподівається, що на зустрічі у Нормандському форматі питання повернення полонених буде вирішене. Зі свого боку, наголосив президент, Україна готова до взаємного звільнення у будь-який час і в будь-яких форматах.

«Хочу вам сказати: якщо Нормандський формат відкладатиметься через те, що не буде розведення, і в Золотому продовжуватимуться постріли, тоді ми знаходитимемо інші формати, як повернути наших людей. Один із них – це Мінськ. Є ще один, який спрацював, – мої прямі перемовини з президентом РФ», – підкреслив Володимир Зеленський.

Вибори на Донбасі – лише за українськими законами

Президент також висловив чітку позицію щодо виборів на окупованому Донбасі: місцеві вибори у Донецькій та Луганській областях відбудуться за українським законодавством і лише тоді, коли це буде безпечно. Російські війська повинні бути виведені, незаконні збройні формування – роззброєні, а контроль над українсько-російським кордоном – відновлений.

«За законом України, там не можуть бути військові, там не може бути автоматів, кулеметів, повинна бути доступність усіх партій. Якщо цього на вході немає, якщо туди від початку не буде доступу ЦВК, журналістів, то вибори автоматично не відбудуться, незважаючи на те, що ми підпишемо чи не підпишемо», – зазначив глава держави.

Деокупація Криму – у фокусі уваги

Володимир Зеленський розповів журналістам, що планує повернути тему деокупації анексованого Криму на арену перемовин із Кремлем. Зокрема, він планує обговорити це у Нормандському форматі.

Водночас президент зауважив, що українські політики та дипломати постійно займаються кримським питанням. Один із варіантів вирішення проблеми, що його пропонують політики, це – зміни до Конституції України про кримськотатарську національну територіальну автономію та закон про корінні народи.

За словами президента, він готовий зустрічатися із представниками кримських татар щодо цього.

Комунальні тарифи не зростатимуть

Одним зі своїх завдань на посаді президента Володимир Зеленський також назвав зменшення тарифів на комунальні послуги. Він гарантував, що українці не платитимуть більше за «комуналку», попри те, що МВФ вимагає підвищити ціну на газ.

«Людина ніколи не платитиме 50-80% від свого доходу чи доходу сім’ї за «комуналку». Ми працюємо над деякими речами, щоб тарифи зменшилися», – наголосив президент.

Зеленський також нагадав, що влітку газ для населення вже подешевшав.

Прожитковий мінімуму вдвічі вищий

Під час спілкування із журналістами глава держави анонсував підвищення прожиткового мінімуму наступного року. За словами Зеленського, прожитковий мінімум повинен досягти реального рівня: «Десь 4300 при сьогоднішньому курсі», – зазначив він.

При цьому Зеленський пообіцяв, що валютний курс суттєво не збільшуватиметься. Варто зауважити, що влітку курс долара знизився на 13% порівняно з минулим роком.

Додати коментар