Мінветеранів плюс МінТОТ: «проти» і «за» об’єднання міністерств

У новому Кабміні більше немає окремого Міністерства у справах ветеранів. Його об’єднали з Міністерством тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб (МінТОТ). Тож тепер усі ці напрямки представлятиме єдине міністерство під керівництвом Оксани Коляди. Злиття відомств викликало чимало питань та критики з боку як самих ветеранів, так і експертів, які поставили під сумнів таку оптимізацію в умовах війни. Як нова влада аргументує своє рішення і які ризики воно несе, аналізували наші експерти.

Аргументи «проти»

Станом на 1 липня 2019 року, 370 тисяч осіб мають статус учасника бойових дій. За законом, їхніми інтересами має опікуватись міністерство у справах ветеранів, яке запрацювало на початку року. За цей час відомство встигло укомплектувати штат, розпочати кілька програм соціалізації ветеранів до мирного життя і дати старт створенню Єдиного державного реєстру ветеранів війни.

Тим часом Міністерство окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб працює з 2016 року. За час своєї роботи відомство виплатило понад 17 млн гривень  допомоги сім’ям політв’язнів та військовополонених, розробило 14 санкційних пакетів стосовно фізичних та юридичних осіб, які причетні до російської агресії.

Оцінюючи результати роботи міністерств, експерти зауважують, що вони мають зовсім різні завдання і місію. Тож їхнє об’єднання може звести нанівець здобутки кожного з них.

«Об’єднання призведе насправді до нівелювання ветеранів. Як би це не видавалось зараз неможливим, саме це і відбудеться. Не можна поєднувати ветеранів, тому що там зовсім інша державна політика має формуватися, на відміну від державної політики по відношенню до громадян, які перебувають сьогодні на тимчасово окупованих територіях», – впевнена колишній міністр у справах ветеранів Ірина Фріз.

Критикують об’єднання також у ветеранських організаціях, наголошуючи, що ветерани і переселенці – це зовсім різні цільові аудиторії для державної політики.

«Ветерани виступають категорично проти такого об’єднання, вважаючи різними стратегічні завдання кожного з напрямів, тепер об’єднаних під одним дахом», – йдеться в офіційній заяві Ради ветеранів України.

Крім того, експерти кажуть, що створення нового міністерства призведе до того, що урядовці більше займатимуться адміністративною роботою, а не допомогою ветеранам і переселенцям.

«Минулого року ветеранські спільноти, активісти та експерти доклали величезних зусиль для створення міністерства ветеранів. Ми зробили це, щоб проблеми людей, які захищали країну від російської агресії, були у фокусі роботи урядовців. Рішення про об’єднання міністерств відкидає нас на кілька років назад, адже тепер працівники двох новостворених інституцій займатимуться адміністративними питаннями, а не проблемами ветеранів, переселенців та громадян, які залишились на окупованих Росією територіях», – вважає депутат фракції «Голос» Леся Василенко.

 

 

Аргументи «за»

Прибічники об’єднання стверджують, що проблематика міністерств все-таки близька. Адже згідно з європейським підходом, «постраждалі від війни» – це загальна категорія населення, яка включає в себе як переселенців, так і учасників бойових дій, які зазнали травм чи інвалідності. Крім цього, у майбутньому об’єднання спростить взаємодію між міністерством і людьми.

«Внаслідок об’єднання міністерств буде скорочено штат, а це означає, що з’явиться можливість зменшити бюрократизм. Спростяться зв’язки рівня «держава – громадянин», «держава – підприємець», що дасть можливість органам влади виконувати передусім сервісні функції», – припускає голова Комітету економістів України Андрій Новак.

Експерти наголошують, що важлива не кількість міністерств, а якість політики.

«Ставлення влади до вирішення нагальних проблем залежить не від створення відповідальних за проблеми міністерств, а від політики, яку проводить влада», – підкреслює економіст та екс-депутат Віктор Пинзеник.

У новоствореному міністерстві обіцяють, що у своїй роботи спиратимуться на здобутки своїх попередників, зокрема, щодо переселенців.

«Гарною новиною є те, що розпочинати з «нуля» не доведеться. Попри мінімальну активність МінТОТ необхідні напрацювання, міжнародна підтримка та експерти в нового міністра вже є. Головне – не заблукати та в повній мірі скористатись своєю політичною волею», – запевняє міністр Оксана Коляда.

Перед новим об’єднаним міністерством стоїть чимало складних завдань. Ще на старті важливо визначитись з пріоритетами та напрацювати політику за кожним з напрямів. Крім того, необхідно зберегти зв’язок з ветеранською спільнотою і вміти до неї прислухатися.

Додати коментар