Гривня “у вільному плаванні”: що відбувається з валютою та яким буде курс наприкінці року

На другому році війни в медіа продовжують ширитись апокаліптичні прогнози щодо майбутнього української економіки. Їх значно менше, аніж у перші місяці війни, але вони є. Зокрема, останнім часом чимало спекуляцій з’явилося довкола курсу валют: мовляв, через слабкість економіки вартість долара почне стрімко зростати. Але реальна ситуація інша: впродовж жовтня гривня, навпаки, міцнішала. Що відбувається на валютному ринку та які прогнози на кінець року — з’ясовував Центр громадського моніторингу та контролю.

Нацбанк ввів “режим керованої гнучкості”. Що це означає?

2 жовтня Національний банк України повідомив, що відмовляється від фіксованого обмінного курсу, який діяв від початку війни, і переходить до “режиму керованої гнучкості”. Це означає, що курс валют у банках, який з липня 2022 року становив 36,57 грн/долар, буде більш схожим до курсу валют в “обмінниках” (останнім часом — близько 38,5 грн/долар), і встановлюватимуть його самі банки, як до війни. Водночас, “режим керованої гнучкості” означає, що НБУ відпустив гривню “у вільне плавання”, але втручатиметься, якщо вона різко зміцнюватиметься чи слабшатиме.

Економісти та бізнесмени позитивно оцінили це рішення. За словами співзасновника monobank Олега Гороховського, вільне формування курсу є ознакою нормальності і Нацбанк цим рішенням намагається натякнути, що життя триває, економіка тримається, фінансова система працює попри війну. Щодо курсу валют, на думку фахівців, зростання долара можливе, але не буде суттєвим. “Цього лякатися не треба. Курс максимум мігрує кудись на 5-10% від поточного: десь на рівні 41 грн/долар”, — прогнозував інвестиційний банкір та економіст Сергій Фурса.

За підсумками жовтня прогнози економістів справдились: курс дійсно змінився, але в бік зменшення. Протягом перших трьох тижнів жовтня гривня послаблювалась в межах п’яти копійок, а з 23-го числа зміцнилась на 40 копійок до 36,17 грн/долар. В пунктах обміну валют динаміка була схожою: у перших числах жовтня курс був на рівні 38,0-38,3 грн/долар, а наприкінці місяця – 37,6-37,9 грн/долар. Таким він і залишився на початку листопада. В НБУ таке посилення гривні пояснюють ринковими факторами — зменшився попит на валюту, тож впала її ціна.

Що буде з гривнею наприкінці року?

Фінансові аналітики не очікують суттєвих змін курсу валют у листопаді та грудні. Так, НБУ прагне зберегти стабільну ситуацію на валютному ринку, а отже підтримуватиме курс гривні на поточному рівні. Член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин відзначає, що валюта найближчим часом не перевищить позначку 38 грн/долар. Причинами цього є значна макрофінансова допомога, яку Україна отримала від партнерів, а також гарні показники (3,6% зростання) у відновленні ВВП.

Що буде з гривнею у 2024 році — питання відкрите. У Державному бюджеті на 2024 рік закладено середній курс у 40,7 грн/долар, а на кінець року — 42,1 грн/долар. Традиційно бюджетні показники на кілька гривень завищені, проте підстави очікувати незначного зростання долара все ж таки є. Адже рано чи пізно Нацбанк буде змушений відмовитись від значних інтервенцій на валютному ринку і дозволить курсу коливатися у більшому діапазоні. 

Додати коментар