У понеділок, 6 листопада 2023 року, Храм Святого Рівноапостольного князя Володимира Великого став осередком не лише духовності, а й джерелом культурного пізнання – тут відбувся виступ скрипаля, композитора, педагога, народного артиста України, співорганізатора легендарних фестивалів «Червона рута» та «Тарас Бульба», очільника «Київської Просвіти» Кирила Стеценка. У Переяславі він презентував майже двогодинну концертну програму «Дух України». На місці події був і фотокореспондент Proslav.
![У Переяславі виступив скрипаль-віртуоз Кирило Стеценко: презентував двогодинну концертну програму «Дух України» (фоторепортаж)](https://cdn.proslav.info/2023/11/2023_11_07_07.jpg)
Співорганізаторами заходу стали Університет Григорія Сковороди в Переяславі в особі своєї бібліотеки, Відділ культури і туризму Переяславської міської ради, НІЕЗ «Переяслав» і Київська «Просвіта».
![](https://cdn.proslav.info/2023/11/nOPlTOnT-photo_28_15-6-1.jpg)
З чого все почалося та що говорили запрошені гості?
Безпосередня зустріч почалася із хвилини мовчання в пам’ять про всіх полеглих у горнилі російсько-української війни й благословення настоятеля Храму Святого Рівноапостольного князя Володимира Великого отця Івана (Будняка):
«Наша душа потребує поживи, зокрема духовних концертів. Вони нас збагачують і зближують, єднають як українців. Слухаючу таку музику ми стаємо ближчими до Бога. Душа – немов струна, і в такі моменти вона настроюється на Божу благодать, спонукає дивитися в небо. Хай Бог благословить наше зібрання», – зазначив отець Іван.
![У Переяславі виступив скрипаль-віртуоз Кирило Стеценко: презентував двогодинну концертну програму «Дух України» (фоторепортаж)](https://cdn.proslav.info/2023/11/photo_28_15-7-1.jpg)
![У Переяславі виступив скрипаль-віртуоз Кирило Стеценко: презентував двогодинну концертну програму «Дух України» (фоторепортаж)](https://cdn.proslav.info/2023/11/photo_28_15-8-1.jpg)
«Дуже приємно, що Переяслав знову стає епіцентром культурного, мистецького життя. Що спільно з містом і всіма небайдужими ми робимо такі заходи, особливо в умовах війни. Складно у цей складний час налаштовувати себе на якісь такі приємні моменти, бо щоденно зустрічаємося з силою-силенною проблем, переживаємо їх на собі. Такі формати потрібні аби, хоч на якусь мить, ми відчували душевний спокій, гармонію, поринули в філософські роздуми. Просто жили, і відчували близькість до прекрасного. Вдячний, пане Кирилу, що ви подарували нам цю нагоду відчути вас як митця. Бажаю усім ментального здоров’я і насолоди», – додав у вітальному слові ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі Віталій Коцур. У свою чергу міський голова Вячеслав Саулко, дякуючи гостю, нагадав історію міста та поділився деталями фундаментування храму, який, свого часу, збудував як меценат.
![У Переяславі виступив скрипаль-віртуоз Кирило Стеценко: презентував двогодинну концертну програму «Дух України» (фоторепортаж)](https://cdn.proslav.info/2023/11/photo_28_15-9-1.jpg)
![У Переяславі виступив скрипаль-віртуоз Кирило Стеценко: презентував двогодинну концертну програму «Дух України» (фоторепортаж)](https://cdn.proslav.info/2023/11/M8YcrC9o-photo_28_15-17.jpg)
Що зазначив Кирило Стеценко та про що програма «Дух України»?
Як скрипаль Кирило Стеценко зіграв понад дві тисячі сольних концертів в Україні, США, Канаді, Бельгії, Австрії, Португалії, Угорщині, Польщі та інших. У Переяславі сказав таке:
«Для мене велика честь виступати перед вами – в одній з трьох столиць України-Руси. Ви є частиною нашої тисячолітньої історії. Вдячний за те, що ви врахували моє побажання виступити саме в стінах храму. Моя програма написана у розпал коронавірусної епідемії і російсько-української війни, і нині я вважаю за потрібне ще більше показувати її людям як в Україні так і за кордоном. Україна – це єдність трьох сутностей: земля, люди і дух – останній надає сенсу, є поняттям багатогранним. Це серцевина нашої української ідентичності. Вона, зокрема і в музиці. Хочу піднести переможний дух України до нашої перемоги», – сказав Кирило Стеценко на початку виступу, який включив в себе авторські твори Кирила Стеценка базовані на використанні мотивів української класичної музики, починаючи з XVI століття, а також народної. Вона пронизувала кожен твір виконаний віртуозом, який своїм шаленим музичним темпераментом вмить запалив кілька десятків слухачів у залі.
![У Переяславі виступив скрипаль-віртуоз Кирило Стеценко: презентував двогодинну концертну програму «Дух України» (фоторепортаж)](https://cdn.proslav.info/2023/11/photo_28_15-11-1.jpg)
Невеликий цикл «Інтегральний славень», виконаний для переяславців, містив мотиви п’яти славнів різних епох, починаючи з твору свого дідуся Кирила Григоровича «Благослови душе», «Оду до радості», «Ще не вмерла…», «За Україну». Надзвичайний захват викликали і його «Три українські танці» які включають себе два гайдуцькі (XVI та XVII ст. – прим.авт.) та козацький (XVII ст.). З таким же захватом сприйняли й «Думу одвічну», «Колискову для квітки», «Вавилон для Івана» або ж буковинську рапсодію й «Ой, діду». «Щедрик» та заключну композицію, авторський духовний гімн Стеценка «Серце Бога» виконували вже хором. Без перебільшень, яскравий сценічний темперамент артиста, новизна виконавських прийомів та концептуальна стрункість його інтерпретацій породжували у храмі атмосферу справжнього скрипкового дива.
![У Переяславі виступив скрипаль-віртуоз Кирило Стеценко: презентував двогодинну концертну програму «Дух України» (фоторепортаж)](https://cdn.proslav.info/2023/11/photo_28_15-12-1.jpg)
![У Переяславі виступив скрипаль-віртуоз Кирило Стеценко: презентував двогодинну концертну програму «Дух України» (фоторепортаж)](https://cdn.proslav.info/2023/11/photo_28_15-13-1.jpg)
![У Переяславі виступив скрипаль-віртуоз Кирило Стеценко: презентував двогодинну концертну програму «Дух України» (фоторепортаж)](https://proslav.info/wp-content/uploads/2023/11/photo_28_15-14-1.jpg)
Які видання також презентували у ході зустрічі?
У перервах між програмою кореспондент АрміяInform, очільник «Просвіти Київщини» Євген Букет, який приїхав разом із гостем, презентував переяславцям видання «30 війн із Zаклятим сусідом», де йдеться про понад тисячолітню історію російсько-українського збройного протистояння. Поділився, що великоформатний альбом, зручний для гортання у залі бібліотеки чи шкільному класі, з якого, поза іншими формами інтерактивної роботи, починався проєкт, аж ніяк не годився для читання під час подорожі чи, ба більше, для військовослужбовця у війську. Натомість, каже, саме для українських бійців книга кишенькового формату про 30 війн України з росією є вкрай потрібною, бо наочно доводить, що корені сучасної агресії російської федерації проти України сягають традицій збройної боротьби з російським агресором упродовж багатьох століть української історії.
![У Переяславі виступив скрипаль-віртуоз Кирило Стеценко: презентував двогодинну концертну програму «Дух України» (фоторепортаж)](https://cdn.proslav.info/2023/11/qOhUfxWA-photo_28_15-18.jpg)
До слова була запрошена й директорка Переяславської художньої школи Ірина Кузьмицька. Подякувавши гостю, вона презентувала йому художній альбом «Заквітчана Україна», де її роботи доповнили вишукану поезію директорки бібліотеки Університету Григорія Сковороди в Переяславі Ольги Шкири – однієї з організаторок цього виступу.
Усі хто не мав змоги наживо насолодитися творчістю маестро, мають змогу зробити це у записі відеозаписі, адже Стеценко транслював її наживо для всіх прихильників свого таланту з усіх куточків нашої Батьківщини та зарубіжжя:
https://www.facebook.com/kyrylo.stetsenko/videos/874547104283572