Російські гроші на відновлення України: як триває процес конфіскації активів країни-агресора в Україні та за кордоном

Більше року повномасштабної війни завдали нашій країні колосальних збитків. За підрахунками Київської школи економіки, лише інфраструктура України до лютого 2023 року втратила $144 млрд. Пошкоджені житлові будинки, школи та лікарні, дороги та багато іншого. Усе це потрібно відновлювати, не чекаючи на завершення війни. За даними уряду, на першочергові заходи із відновлення треба близько $17 млрд. Частину витрат по відновленню України беруть на себе іноземні партнери, однак уряд сподівається – обсяги цієї допомоги зростуть в рази, коли на відбудову нашої держави скерують заморожені за кордоном російські активи. А от в Україні цей процес вже частково розпочатий. У Центрі громадського моніторингу та контролю проаналізували кроки, зроблені Україною та світом на шляху до конфіскації майна країни-агресора.

Україна: почали конфіскувати майно та закликаємо світ пришвидшити ухвалення рішень

Перші рішення із конфіскації російського майна, яке перебувало в Україні, вже ухвалені.

Загалом, тільки у 2022 році Верховна Рада позначила понад 900 об’єктів із майна росіян, які будуть націоналізовані. А вже з початку 2023 року – Україні вдалось конфіскувати ряд активів, які раніше належали росіянам. Приміром, Демуринський гірничо-збагачувальний комбінат російського олігарха Михайла Шелкова, ряд активів Олега Дерипаски (зокрема, заводи, кар’єри та інші підприємства), російський PIN банк, тощо.

Поки що такі рішення – точкові, і Україна переважно сподівається на отримання заморожених за кордоном російських грошей. Тож, наша держава закликає світову спільноту сфокусуватись на посиленні санкцій проти рф та прискорити розробку механізмів конфіскації російських активів.

“По-перше, навіть враховуючи безпрецедентні санкції, вони не мали достатньо руйнівного впливу на економіку агресора, як ми всі очікували. Ми повинні сфокусуватися на посиленні імплементації санкцій та закритті лазівок, що дозволяють від них ухилятись. По-друге, потрібно прискорити розробку механізмів конфіскації російських активів та спрямування їх на відновлення України. Агресор має понести відповідальність за свої дії та компенсувати збитки нашій державі”, – заявив Міністр фінансів України після обговорення цих питань із міністрами економіки та фінансів країн Європейського Союзу.

Світ: російські гроші є, як передати Україні – не знають

Загалом, процес конфіскації російських активів, зважаючи на особливості міжнародного права та бюрократизацію міжнародних організацій – достатньо складний. Утім, позитивні зміни вже є. Приміром, США ухвалили поправку до закону, який надалі дозволить передавати російські гроші на відбудову України. Готують механізми конфіскації і Велика Британія та ЄС.

Серед Європейських країн у цьому процесі лідирує Бельгія. Там вже заморозили 180 млрд євро активів російського Центробанку та зараз вивчають, як їх можна передати Україні.

До більш  рішучіших дій вже вдались США: генеральний прокурор країни санкціонував передачу Україні $5,4 млн активів російського олігарха Костянтина Малофєєва, який, до слова, фінансував окупантів. Утім, поки це єдиний успішний випадок конфіскації російського майна за кордоном.

Судовий процес, на якому розглядається конфіскація активів російського олігарха Романа Абрамовича, нині триває у Канаді. Йдеться про суму в $25 млн.

Велика Британія обіцяє згодом використати канадський досвід скеровування Україні коштів рф. Нині там заморожено понад $20 млрд російських грошей.

Додати коментар