Зруйновані стіни, вибиті вікна і кров у палатах: скільки українських лікарень знищили окупанти під час повномасштабного вторгнення

З початку повномасштабної війни російські військові обстрілюють українські медзаклади, викрадають медичне обладнання, а із захоплених лікарень виганяють пацієнтів і облаштовують там шпиталі для своїх поранених. Від куль окупантів гинуть медики.

Наприкінці минулого року у Всесвітній організації охорони здоров’я заявили, що з початку повномасштабного вторгнення росіяни здійснили щонайменше 700 атак на українську систему охорони здоров’я. Скільки лікарень встигли знищити окупанти та чи вдається Україні відбудовувати медичну інфраструктуру попри війну – далі у матеріалі Центру громадського моніторингу та контролю.

Крадуть медобладнання, а хворих виганяють

Від початку повномасштабного вторгнення у мережі з’являються повідомлення про те, що окупанти викрадають медичне обладнання із лікарень. Приміром, у листопаді минулого року Генштаб повідомив, що окупанти продовжують викрадення та вивезення автомобілів швидкої допомоги і обладнання з лікарень з населеного пункту Гола Пристань до міста Скадовськ. Окрім цього, у Міністерстві охорони здоров’я заявили, що за 11 місяців війни було викрадено 433 реанімобілі. Також росіяни викрадають з окупованих територій медичні препарати з доказовою базою, вивозячи їх до росії. Натомість – українським пацієнтам привозять власного виробництва – не перевірені.

Загарбникам байдуже чим будуть лікувати цивільних, на чому їх возитимуть і куди. Приміром, у Василівці Запорізької області окупанти облаштували місцеву дитячу лікарню під військовий шпиталь для «своїх»Прийом дітей до медзакладу припинили. У своєму Телеграм-каналізаступниця Міністра оборони Ганна Маляр повідомила, що на тимчасово окупованих територіях вагітні жінки позбавлені можливості отримувати необхідну медичну допомогу через те, що медичні заклади використовують для лікування поранених російських військовослужбовців.

Операції без світла

Через атаки окупантів на критичну інфраструктуру України, а відтак  відключення світла, медикам доводиться лікувати пацієнтів в екстремальних умовах. Приміром, в Інституті серця електрика зникла просто під час операції, медики рятували дитяче життя із налобними ліхтариками, довелось запускати генератор. І це не поодинокий випадок.

Лікарня як мішень для обстрілу

Зруйновані стіни, вибиті шибки, кров у палатах — окупанти гатять по лікарнях, пологових, амбулаторіях. Нещодавно російські військові знову обстріляли лікарню у Бериславі на Херсонщині. В ОВА повідомили, що ворожі снаряди влучили у котельню. Через російську атаку дістав поранення працівник закладу.  

За даними МОЗ, за 11 місяців війни в Україні 1035 обʼєктів медичної інфраструктури пошкоджені та ще 171 обʼєкт зруйновані вщент. Там також додають, що за цей час повністю вдалося відновити 143 обʼєкти медзакладів, які в результаті обстрілів зазнали незначних ушкоджень чи руйнувань. Більше 250 обʼєктів медичних закладів відновлені частково.

Мільярди на відновлення

Аби підтримати українську медичну інфраструктуру, іноземні партнери надсилають допомогу: генератори, реанімобілі, дороговартісне обладнання, тощо.  Крім цього, при МОЗ створили проєктний офіс із відновлення системи охорони здоровʼя. Загалом, у  Міністерстві охорони здоров’я підрахували, що загальні потреби для відновлення медичної інфраструктури вже оцінюються у $6,4 млрд.

Додати коментар