Координатором презентаційних заходів ВБФ “Журналістська ініціатива” японського проекту в Україні є журналістський колектив ТРК «Альта» з Переяслав-Хмельницького

Координатором презентаційних заходів японського проекту в Україні є журналістський колектив ТРК «Альта» з Переяслава-Хмельницького на Київщині. Творча спілка і ВБФ «Журналістська ініціатива» підтримали пропозицію керівника регіональної телерадіокомпанії, члена НСЖУ Олега Ярмоленка щодо партнерської участі журналістських організацій в інформуванні населення про важливий проект з вивчення безпечного харчування на радіоактивно забруднених територіях, що з’явилися внаслідок техногенної катастрофи на Чорнобильській АЕС у квітні 1986 року та після масштабної аварії на АЕС Фукусіма-1 (Японія) в березні 2011-го. У цій зустрічі взяв участь також секретар НСЖУ Сергій Шевченко.

У складі японської делегації разом із Джунічі Ковакою прибули до України Харуе Марута, заступник головного редактора журналу, Кокі Осугі, глава Асоціації з лікування циркуляції крові, Кацухіто Фурута, фахівець з лікування циркуляції крові, Кадзуко Сао, директор-розпорядник НДІ морських технологій, Мікі Коіке, студентка Інституту мистецтв Мусасіно, Цутому Сахара, журналіст, співробітник фонду. 

Як розповів пан Ковака (на першій світлині), він заснував «Фонд за безпеку продуктів харчування та життя» ще 1984 року як неурядову організацію. Мета її діяльності – вивчення впливу на здоров’я людини продуктів, що містять консерванти, канцерогени та інші шкідливі речовини. Після аварії на АЕС Фукусіма-1 вони більше уваги приділили радіаційному забрудненню продуктів, а їхню діяльність підтримав уряд Японії. При цьому фонд, об’єднуючи понад чотири тисячі громадян, й далі працює на громадських засадах, використовуючи внески членів асоціації та благодійні кошти небайдужих співвітчизників.

У попередні роки японці співпрацювали з науковцями Києва, надавали доброчинну допомогу сім’ям «чорнобильців» у кількох областях України. Японський проект сприяв поліпшенню здоров’я майже чотирьох тисяч дорослих і дітей. Нині вивчається питання щодо поширення і в інших регіонах України методів, які підтвердили свою ефективність у боротьбі проти внутрішньої радіації.

***

У Києві 24 квітня відбувся семінар «Дякуємо тобі, Україно!», який організував і провів японський «Фонд за безпеку продуктів харчування та життя». У діяльності цієї організації беруть участь як науковці й фахівці-медики, так і творчі особистості, зокрема й журналісти. Інформаційній підтримці презентаційних заходів японського проекту цьогоріч сприяли Національна спілка журналістів України і Всеукраїнський фонд «Журналістська ініціатива».

Вітальні слова виголосили на відкритті семінару президент Фонду «Журналістська ініціатива» Людмила Мех (вона була керівником творчого об’єднання газет Київського Полісся, коли вибухнув реактор на Чорнобильській АЕС ) і секретар НСЖУ Сергій Шевченко. Потім виступив Джунічі Ковака (Junichi Kowaka) – головний редактор щомісячного журналу, що має таку саму назву, як і японський фонд. Гість популярно розповів присутнім (а більшість їх становили представники ЗМІ з різних регіонів України) про історію, здобутки та плани організації, яку очолює.

Отже, більш як п’ять років триває в Україні спільний проект (із залученням українських вчених та дослідників), у якому провідну роль відіграє фонд з Країни вранішнього сонця. Гості, що прибули з м. Сайтама, вивчають питання безпечного харчування на радіоактивно забруднених територіях, які з’явилися внаслідок техногенної катастрофи на Чорнобильській АЕС у квітні 1986 року, а не так давно, в березні 2011-го, зі схожими проблемами стикнулася Японія, коли там сталася масштабна аварія на АЕС «Фукусіма-1».

Як розповів пан Ковака, він заснував 1984 року неурядову організацію (нині це фонд), що серйозно вивчає питання впливу на здоров’я людини продуктів, які містять консерванти, канцерогени та інші шкідливі речовини. Після аварії на АЕС Фукусіма-1 фонд став приділяти більше уваги вивченню питань протидії радіаційному забрудненню харчових продуктів і поліпшенню здоров’я дітей – тобто майбутніх поколінь. Об’єднавши понад чотири тисячі небайдужих співвітчизників – представників різних професій – у структуру, яка акумулює доброчинні пожертвування, видає журнал і реально допомагає багатьом людям не лише в своїй країні, а й жертвам Чорнобиля. Проект в Україні розпочали в листопаді 2012 року. Спочатку це була волонтерська допомога пана Коваки окремим українським сім’ям з дітьми, постраждалим від катастрофи на ЧАЕС. Почали працювати з трьома родинами із села Бігунь Овруцького району на Житомирщині (11 дорослих і 6 дітей), а згодом, для порівняння, залучили ще вісім сімей переселенців у Ковалині Переяслав-Хмельницького району Київщини (24 дорослих і 23 дитини), які мають проблеми зі здоров’ям. У раціоні цих сімей деякі місцеві продукти (м’ясо, молоко, річкову рибу) замістили екологічно чистими – перевіреними на вміст цезію і стронцію. Рекомендувалося взагалі відмовитися від споживання грибів як найбільших накопичувачів радіоактивних елементів. Далі проект розвивався так, що значно більшій кількості сімей мешканців забруднених територій і відносно чистих, видавали мінеральні добрива. Внесення їх у ґрунт – на городи, пасовища – є ефективним засобом проти накопичення небезпечних елементів у рослинах. Адже цезій і стронцій за молекулярною формою такі самі, як калій і натрій, і якщо цих корисних елементів рослині не вистачає в ґрунті, то вона «тягне» радіоактивні.

Нині програма проекту істотно розширена, налагоджена співпраця з вітчизняними науковцями в галузі медицини та радіобіології. Завдяки їхнім спеціальним дослідженням у рамках проекту, а також підготовленим експертним висновкам і рекомендаціям, було запроваджено системний контроль якості харчування і вживання безпечних продуктів учасниками окремого експерименту. Проведено й рекультивацію ґрунтів під випаси худоби, внесено мінеральні добрива на присадибні ділянки жителів, зокрема в селах Бігунь, Піщаниця, Можари, Радинка, Овсюки, Нові Мартиновичі, Ковалин, Єрківці, Стовп’яги. Півроку тому до проекту долучили школярів смт Народичі. Японські доброчинці на чолі з паном Ковакою періодично відвідували українські сім’ї і розпитували їх про самопочуття як суб’єктивний фактор результативності цього проекту.

– Нас найбільше цікавить стан здоров’я дітей, які мешкають на забруднених після атомної аварії територіях і споживають вироблені там же продукти, – розповідає пан Ковака. – Важливо знати, як впливають на організм малі дози радіації елементів із тривалим періодом розпаду – стронцію, цезію. Ці знання допоможуть запобігти можливим тяжким наслідкам і зберегти здоров’я дітям як в Україні, так і в Японії, де так само сталася масштабна аварія на АЕС. Ми вивчаємо, як можна звести негативний вплив до мінімуму. І прагнемо матеріально допомогти сім’ям, які погодилися брати участь у нашому проекті.

В Україні відповідними питаннями опікується голова громадської жіночої організації «Надія» (с. Ковалин Переяслав-Хмельницького району)  Тетяна Андросенко, яка координує співпрацю родин з науковцями і фондом. З її слів, японський проект сприяв поліпшенню здоров’я майже чотирьох тисяч дорослих і дітей.

На семінарі виступили освітяни з Асоціації вчителів, зокрема педагоги з Народичів Житомирської області, а також головний лікар центральної районної лікарні.

Населенню треба мати об’єктивну інформацію про реальний стан справ з радіоактивним забрудненням продуктів, води, довкілля та знати, як уберегтися від внутрішнього опромінення, вважають організатори й учасники проекту. Потрібно популяризувати ідеї радіоактивної безпеки та здорового харчування, наголошують вітчизняні науковці, зокрема кандидат біологічних наук Микола Лазарєв – завідувач лабораторії ведення сільгоспвиробництва на територіях з техногенним забрудненням УкрНДІСГР, доцент кафедри радіобіології та радіоекології НУБіП України (він виступив на семінарі 24 квітня; на першій світлині – справа, поруч із паном Ковакою). Вчений на прикладі трьох шкіл з Народичів, Радинки та Овруча, що на Житомирщині, наочно показав, які зміни відбуваються, коли вживати заходів профілактики, й наголосив, що нині в Україні японський проект – єдиний, що реально виконується і спрямований на зниження радіоактивного забруднення продуктів харчування. Від держави подібної допомоги, на жаль, немає.

У попередні роки також активно долучалися до наукового опрацювання даних, зібраних у ході реалізації японського проекту, та власних досліджень попередніх років Ігор Гудков – доктор біологічних наук, професор, завідувач кафедри радіобіології та радіоекології НУБіП України та кандидат медичних наук Тетяна Ванханова – асистент кафедри педіатрії № 1 НМУ ім. О. Богомольця.

У другій частині семінару пан Ковака розповів про вплив на організм людини продуктів харчування з дуже низьким рівнем забруднення (результати вивчення ситуації в селах Київської, Житомирської та Полтавської областей). А відтак про забруднення Японії внаслідок аварії на АЕС «Фукусіма-1» доповіла присутнім, ілюструвавши інформацію вражаючим відеорядом, Кадзуко Сао – директор-розпорядник Науково-дослідного інституту морських технологій (Японія).

Нині в японського проекту починається новий етап. Основне його завдання – поширення на територію України методів, що підтвердили свою ефективність у боротьбі проти внутрішньої радіації.

Про успіхи в оздоровленні й лікуванні хворих дітей розповіли також на семінарі їхні батьки, рідні та самі підлітки. Люди щиро дякували організаторам проекту за різнобічну допомогу – а це і ліки, і чисті продукти, і мануальна терапія та масажі…

У цій частині семінару доповідали про поліпшення стану хворих Кацухіко Фарута – спеціаліст з лікування циркуляції крові та доктор Кокі Осугі – керівник відповідної асоціації медиків (на першій світлині). Японці робили дітям масаж за методикою гімнастики Ногуті та продемонстрували лікування за методом Осугі. Було запропоновано й охочим представникам преси відчути на собі можливості масажу, чим скористалися, зокрема, журналістки з Кіровоградської області й Києва.

Наприкінці заходу прокоментував результати японського проекту Валерій Макаренко – голова Міжнародної організації «Союз Чорнобиль», фаховий тележурналіст, член НСЖУ. Як визнання заслуг пана Коваки йому було вручено відзнаку «Союзу Чорнобиль». У свою чергу пан Ковака тепло подякував партнерським організаціям в Україні й подарував на згадку картини японського художника.

Координатором інформаційної підтримки проекту в нашій країні є колектив ТРК «Альта» (м. Переяслав-Хмельницький на Київщині). НСЖУ і Фонд «Журналістська ініціатива» підтримали пропозицію керівника «Альти» Олега Ярмоленка сприяти ширшому інформування жителів України про такі важливі питання, як збереження здоров’я і захист майбутніх поколінь. Найближчим часом читайте на сайті фонду наступні публікації з цієї теми.

За матеріалами прес-служби НСЖУ і ВБФ “Журналістська ініціатива”

Фото Сергія Шевченка

Додати коментар