Проект «Енергоефективність у громадах-ІІ»

Переяслав-Хмельницький затверджує  план дій сталого енергетичного розвитку дій та клімату?

Для нашого міста, як і для всієї України, дуже актуальною є проблема енергозбереження, енергоефективності та клімату. Необхідно розвивати екологічно орієнтовану економіку, з метою підвищення якості життя жителів.

В грудні 2016 року на сесії міської ради прийнято рішення про приєднання до європейської ініціативи “Угода мерів”, взявши на себе зобов’язання скоротити викиди СO2 (вуглекислий газ) щонайменше на 30% до 2030 року, шляхом підвищення енергозбереження та подати План дій сталого енергетичного розвитку та клімату на розгляд європейської комісії. У свою чергу, Угода мерів відкриває шлях до отримання додаткових  джерел фінансування. Тим не менше, підписанти Угоди Мерів мають свободу у виборі власних ключових секторів Плану Дій. Підписантами Угоди мерів є вже 150 міст України, які, відповідно, затвердили ПДСЕРК або працюють над їх написанням. Для втілення ПДСЕРК фінансову допомогу отримали досить багато міст, зокрема: Українка, Славутич, Жмеринка, Конотоп, Миргород, Краматорськ, Гнівань, Бердичів, Ніжин та ін. міста. 

В жовтні 2017 року громада міста Переяслава – Хмельницького стала переможцем конкурсу на написання Плану дій сталого енергетичного розвитку та клімату, організований Фондом “Регіональний центр економічних досліджень та підтримки бізнесу” в рамках проекту “Організація співпраці малих міст України, громадянського суспільства та експертного середовища у питаннях енергобезпеки”, який фінансується Міністерством Клімату та Довкілля Королівства Норвегії.

Впродовж року збирались пропозиції щодо заходів до Плану дій сталого енергетичного розвитку та клімату (далі ПДСЕРК). Відбувались робочі зустрічі, з метою обговорення ПДСЕРК. 17 липня в залі засідань міської ради відбулося засідання робочої групи за участю керівництва міста, відповідальних відділів та управлінь, громадських організацій, депутатів міської ради та представників  Фонду “Регіональний центр економічних досліджень та підтримки бізнесу”, де був опрацьований План дій та заходи до нього.

Рішення про затвердження ПДСЕРК вже двічі виносилось на розгляд сесії міської ради, проте, нажаль не прийняте. Тому виникла необхідність додатково інформувати жителів міста, в тому числі і депутатів міської ради про ПДСЕРК, оскільки для багатьох українських міст ПДСЕРК вже став офіційним документом, затвердженим міською радою, який надалі формуватиме раціональну політику у сфері енергозбереження та енергоефективності.

У разі не затвердження рішення по Плану дій сталого енергетичного розвитку та клімату місто втратить важливий стратегічний документ, завдяки якому громада може залучати додаткові джерела фінансування не тільки міжнародних фінансових установ, а й додаткові бюджетні кошти, як наприклад кошти ДФРР (Державний фонд регіонального розвитку), оскільки відбір проектів для фінансування відбувається на конкурсній основі та мають бути прописані в регіональній стратегії. ПДСЕРК це і є міська енергетична стратегія сталого розвитку.

Що таке сталий енергетичний розвиток Сталий енергетичний розвиток це необхідність встановлення балансу між задоволенням сучасних потреб людства і захистом інтересів майбутніх поколінь, включаючи їх потребу в безпечному і здоровому довкіллі. 

Для впровадження заходів сталого розвитку необхідний План дій. Отже, ПДСЕРК – комплекс стратегічних проектів (заходів) щодо вдосконалення всіх сфер і галузей міста з урахуванням можливих джерел та механізмів їх фінансування, а також їх впливу на зменшення викидів СО2 (вуглекислий газ).
  Головною метою Плану дій сталого енергетичного розвитку є започаткування системного підходу до управління енергетичними ресурсами міста націленого на сталий енергетичний розвиток. План дій сталого енергетичного розвитку та клімату спрямований на зменшення споживання енергоносіїв та зниження викидів СO2.

Документ необхідний для того, щоб Переяслав – Хмельницький міг стати повноцінним учасником Угоди мерів – провідної ініціативи ЄС, яка спрямована на підвищення енергоефективності та використання відновлювальних джерел енергії.

ПДСЕРК аналізує нинішній стан справ енергоефективності та викидів СO2 та намічає низку заходів в муніципальному секторі, житловому, на комунальних підприємствах, спрямованих на підвищення енергоефективності.  Це надзвичайно важливий та актуальний документ, що розробляється і впроваджується містами багатьох країн світу у відповідь на нагальні екологічні та енергетичні виклики.

На сторінках ПДСЕРК висвітлені цілі та завдання на період його впровадження, характеристика основних секторів міського господарства, перелік інвестиційних проектів та заходів, які передбачені до впровадження,  джерела фінансування, описані очікувані результати та оцінена вразливість кожного міста до можливих кліматичних загроз. Розроблений документи є масштабним та дуже перспективним.

Є безліч можливостей, але необхідно зробити важливий крок   затвердивши План дій сталого енергетичного розвитку та клімату. 

З Планом дій сталого енергетичного розвитку та клімату можна ознайомитися на сайті міської ради в проектах рішень.

Якщо у Вас є запитання щодо Плану дій сталого енергетичного розвитку та клімату надсилайте їх на електронну пошту economist.i.m@ukr.net (в темі вказуйте “ПДСЕР”). Контактний тел. 5-38-04.

 

Енергоефективність майбутнє нашого міста!

26-27 квітня 2018 р. в м. Житомир, в рамках Проекту «Енергоефективність у громадах ІІ», який реалізується в Україні компанією «Німецьке товариство міжнародного співробітництва» за дорученням Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) за сприяння Житомирської міської ради проведено семінар за участю представників міст Житомир, Переяслав – Хмельницький, Славутич, Українка, Обухів та Васильків. Представниками від нашого міста були Устич Наталія – начальник управління економіки виконкому міської ради та  Мацаєнко Ірина – головний спеціаліст відділу економіки та зовнішніх зв’язків управління економіки виконкому міської ради.

Олександр Шумельда, консультант проекту, презентував робочу програму та модулі муніципального енергетичного менеджменту (MEM). Боштіан Крайнц,  консультант проекту розповідав про свій досвід роботи у напрямку розвитку енергоменеджменту та давав практичні рекомендації щодо енергозбереження. Місто ЕМ – платформа для обміну досвідом, навчання та встановлення контактів, про це розповіла Тетяна Пилипчук, фахівець проекту “Енергоефективність у громадах ІІ”. Колеги з міста Житомир ділилися своїм досвідом впровадження енергоменеджменту та енергомоніторингу, розповідали про досвід залучення фінансування для своїх проектів. Дмитро Сакалюк розповів про свої перші кроки на шляху запровадження енергоменеджменту та розповів про подальші кроки, які необхідно зробити для успішного розвитку енергоменеджменту в місті.

Відбувся виїзд на обєкти, зокрема дитячі садочки, які показують яких результатів можна досягнути спільною працею та професійною командою.

Місто – ментор Житомир вкотре нас зустрічає привітно, позитивно, натхненно і ділиться своїм досвідом та ідеями… Сподіваємось що наступна зустріч буде в Переяславі – Хмельницькому.

Переяслав – Хмельницький став партнером проекту “Енергоефективність у громадах-II”

 На початку листопада в Україні стартував проект “Енергоефективність у громадах-II”. Його впроваджуватимуть компанія GIZ за дорученням Федерального  міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) та Асоціація малих міст України.

         Даний проект підтримує розробку індивідуальних пропозицій з консультування та підтримки у сфері комунального енергетичного менеджменту для малих міст та сприяє їх поширенню. Таким чином, у середньостроковій перспективі створюються можливості для широкого застосування системного та фінансово ефективного енергетичного менеджменту включно з плануванням та впровадженням заходів з енергоефективності. 

         Проект працює за трьома напрямками:

  1. Енергетичний менеджмент у громадах.
  2. Планування та реалізація заходів з енергоефективності.
    Розширення спектру консультаційних послуг зовнішніх провайдерів, передусім – для малих громад: створення та функціонування комунального енергетичного менеджменту, підтримка процесів планування та реалізації заходів з енергоефективності на комунальному рівні. Проект робить внесок у підвищення ефективності роботи провайдерів. Окрім цього, проект провадитиме роз’яснювальну роботу та поширюватиме ноу-хау серед важливих учасників ринку на комунальному рівні стосовно користі, варіантів та інструментів енергетичного менеджменту, а також питань технологій, аналізу співвідношення витрат та ефективності або проектного менеджменту.
  3. Механізм сприяння для зовнішніх послуг.
    Механізм сприяння повинен підтримувати використання громадами місцевих енергетичних послуг та відповідного стимулювати ринок цих послуг.

         Близько 50 переважно великих громад вже скористалися підтримкою попереднього проекту “Енергоефективність у громадах» і інших національних та міжнародних ініціатив, і змогли досягти прогресу у розвитку енергетичного менеджменту та в реалізації заходів з енергоефективності.

         У цьому проекті п’ять українських міст, а серед них Житомир, Миргород, Долина, Чернівці, Коломия та Сєверодонецьк будуть містами-менторами, які передаватимуть свій досвід для 20 новообраних міст другої фази проекту “Енергоефективність у громадах II”. 

         У конкурсному відборі взяли участь 96 міст з усієї України, відібрані – 20 міст. Серед них наше місто – Переяслав – Хмельницький, який став партнером проекту “Енергоефективність у громадах ІІ”. Міському голові Костіну Тарасу Вікторовичу 02 листопада вручили СЕРТИФІКАТ, що підтверджує участь у проекті.