Міський голова взяв участь у роботі XV Українського муніципального форуму в Одесі

Із 18 по 20 червня у Одесі проходив ХV Український муніципальний форум. Цей традиційний щорічний захід є майданчиком для дискусій та вироблення спільної позиції органів державної влади і Асоціації міст України щодо розвитку місцевого самоврядування, удосконалення законодавчої бази, подальшої децентралізації влади, посилення відкритого врядування, підтримки економічного розвитку громад та реалізації секторальних реформ.
Перший день Форуму – День діалогу з владою проводиться Асоціацією міст України в рамках проекту USAID «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС).
На Форумі зібралося майже 500 учасників: голови громад-членів АМУ, представники Парламенту, Уряду та профільних міністерств, експертного середовища, закордонні партнери Асоціації міст України.
Серед гостей Дня діалогу з владою – Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман,  Генеральний секретар Конгресу місцевих та регіональних влад Андреас Кіфер, Спеціальний уповноважений Уряду Німеччини з питань реформ в Україні Георг Мільбрадт, народний депутат України, представник Голови АМУ у Верховній Раді України Оксана Продан. Наше місто представляв міський голова Тарас Костін.
 Відкрив захід Голова АМУ, Київський міський голова Віталій Кличко. Він побажав учасникам плідної співпраці та вдалого діалогу.
Одеський міський голова Геннадій Труханов звернувся до учасників з вітальним словом: «Вітаємо вас у сонячному місті Одеса. Це місто – чудовий вибір для проведення такого важливого заходу. Бажаю вам плідної роботи. Статус мера міста – це велика відповідальність, за нас голосували люди, які вкладали душу, бажання та надію на краще життя. Ми – перші, хто стикаються з проблемами громадян, долаємо виклики. Коли вирішуються проблеми, дуже важливо знати, що ми, як Асоціація міст України, є представниками великої профспілки, які можуть вирішувати проблеми місцевого самоврядування».
Представник Голови АМУ у Верховній Раді України Оксана Продан зачитала Вітальне слово від Голови Верховної Ради України Андрія Парубія: «АМУ – постійний, надійний партнер Парламенту у здійсненні реформ. Саме ви, місцеві лідери, наближаєте нашу країну до європейських стандартів», – відзначено у привітанні Голови Парламенту.
   
Голова АМУ Віталій Кличко виступив перед учасниками: «Сьогодні Асоціація міст України – найвпливовіша в Україні недержавна організація, що захищає інтереси місцевого самоврядування. АМУ об’єднує 779 міських, селищних та сільських рад. Серед них – 341 об’єднана територіальна громада. В муніципалітетах, що є членами АМУ, проживає майже 80 відсотків населення нашої країни. Незважаючи на політичні вподобання, всі ми об’єднанні ідеєю місцевого самоврядування як основи державності. Асоціація була і залишається аполітичною організацією, що захищає інтереси абсолютно всіх громад в Україні».
В. Кличко відзначив, що традиційно в рамках муніципального форуму проводиться «День діалогу» за сприяння постійного партнера АМУ – Агентства США з міжнародного розвитку. «Щиро вдячний нашим американським партнерам за багаторічну та системну підтримку місцевого самоврядування в Україні», – сказав мер Києва.
«Сьогоднішній захід – особливий. Його тема – «Реформа місцевого самоврядування застигла у стрибку над прірвою»! Така ситуація та можливі сценарії розвитку подій хвилюють нас усіх. Наближаються вибори 2020 року. Не виключено, що місцеві вибори будуть позачерговими. Тому головне питання – коли буде завершена реформа? На якій територіальній основі будуть сформовані нові громади? І найголовніше: чи буде місцеве самоврядування фінансово спроможним надавати якісні публічні послуги громадянам?! Адже саме це є метою реформи!», – сказав Голова АМУ.
В.Кличко підкреслив, що без підтримки Асоціації міст України реформи у сфері самоврядування не будуть відбуватися. Багато голів громад йдуть на парламентські вибори – це одночасно і виклик, і нові можливості: «Ми готові співпрацювати з новим парламентом. Наше головне завдання: представляти і захищати інтереси всіх наших громад –  і великих міст, і найменших сіл. Ми це робимо і будемо робити далі!».
«Разом з тим, є питання, які потребують термінового вирішення. Готуючись до «Дня Діалогу», Асоціація міст зібрала проблемні питання громад. Цього року члени АМУ надіслали їх 164. До цього списку ми додали проблеми, що не були вирішені центральною владою за результатами «Дня Діалогу» у вересні минулого року в Тернополі. АМУ заздалегідь направила їх до відповідних міністерств для опрацювання», – сказав Віталій Кличко.
До учасників Форуму звернувся Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман: «Сьогодні відчуваю себе мером усієї України. Я прийшов на посаду віце-прем’єр-міністра у 2014 році для реформи децентралізації влади. В той момент нам нав’язували ідею федералізації країни – її розколу і зникнення. Але ми – сотні і тисячі місцевих лідерів – почали реальні зміни у самій системі місцевого самоврядування, – сказав Володимир Гройсман. – До реформи, до 2013 року, бюджети громад були касами з видачі зарплат. Бюджети розвитку тоді дорівнювали нинішнім бюджетам розвитку Харкова і Дніпра. Ми змінили цю систему. Але чи всі ми усвідомлюємо, що ми ще не пройшли точки неповернення? Я бачу реальні загрози децентралізації. І ми не маємо права відмахуватися від проблем. Ми маємо завершити реформу і зробити її ефективною. Реформу треба захистити, нову систему управління треба захистити» (читати більше).
У рамках роботи Дня діалогу Прем’єр-міністр взяв участь у церемонії передачі земельних ділянок укомунальну власність від Держгеокадастру 8 ОТГ у Миколаївській, Херсонській, Чернігівській, Одеській областях. Громадам передали майже 16 тис. га. Загалом по Україні сьогодні буде передано 108 ОТГ земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 142 тис.га.
 Робота Дня Діалогу з владою продовжилася на двох панельних дискусіях:
 • Реформа місцевого самоврядування: очікування громад
 • Реформа місцевого самоврядування: секторальні реформи

Модерував обидві дискусії Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан.

Під час першої панельної дискусії учасники обговорили очікування громад від реформи місцевого самоврядування.

Участь у дискусії взяли:

 • Голова Київського регіонального відділення АМУ, Бучанський міський голова Анатолій Федорук: “Відмічаємо, що 2018 рік – це рік зупинки законодавчих змін в реформі місцевого самоврядування, а 2019 рік цю тенденцію підтверджує. Верховна Рада так і не спромоглася прийняти зміни до Конституції щодо децентралізації. Чи буде це пріоритетом для нового парламенту – не відомо. Важливим чинником успішності реформи є посадові особи місцевого самоврядування. Самоврядування повинно самостійно формувати свої управлінські структури та формувати належну зарплату. Вже багато років відповідні законопроекти не можуть отримати остаточного схвалення спочатку Президента, а зараз парламенту. Потребує прийняття закон про адміністративно-територіальний устрій з врахуванням принципу повсюдності місцевого самоврядування”. Також А.Федорук відзначив, що за два останні роки єдиним успіхом був закон, розроблений Асоціацією міст, про приєднання територіальних громад до міст обласного значення. За рік дії цього закону 30 міст приєднали до себе понад 70 сусідніх територіальних громад.
 • Заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України В’ячеслав Негода: «На нашому сільному шляху є труднощі, але головне – є результати, які необхідно закріпити. Потрібно до чергових місцевих виборів сформувати мережу спроможних громад та робити усе можливе, щоб реформа стала незворотною».
 • Генеральний секретар Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи Андреас Кіфер передав учасникам вітання від Голови Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи, керівника Шведської асоціації місцевих та регіональних влад Андерса Кнапе: «Щорічний форум Асоціації міст України – чудова нагода для обміну думками та обговорення проблем і шляхів їх вирішення між органами місцевого самоврядування та центральною владою. Такий політичний діалог є надзвичайно корисним, але він водночас має супроводжуватися структурним діалогом – через Правління АМУ та опитування громад органи місцевого самоврядування мають формувати та доносити свою позицію до Уряду». А.Кіфер наголосив на необхідності ухвалення змін до Конституції щодо децентралізації, щоб забезпечити продовження реформи. Також Генеральний секретар відзначив, що Конгрес місцевих та регіональних влад буде проводити моніторингову місію, щоб оцінити як громади дотримуються принципів Європейської хартії місцевого самоврядування, та за результатами розробить рекомендації для покращення процесу імплементації цього надважливого документу. А.Кіфер заявив про подальшу підтримку з боку Конгресу реформи місцевого самоврядування в Україні.
 • Голова Рахункової палати України Валерій Пацкан зауважив, що Рахункова палата кожного місяця аналізує бюджетний процес цифрами і виявляє ті проблеми, які заважають громадам ефективно використовувати державні кошти. «На жаль, місцеві громади більшою мірою залежать від держаного бюджету. Органи місцевого самоврядування повинні мати можливість проводити тендери і отримувати кошти, самостійно і незалежно вирішувати, на що витрачати бюджет громади. Крім того, важливим є запровадження електронного бюджетування. Це дозволить більш ефективно витрачати бюджетні кошти і спрямовувати їх на вирішення найбільш проблемних питань, а також допоможе знизити корупцію», – зазначив В.Пацкан.
 • Народний депутат України, представник Голови АМУ у Верховній Раді України Оксана Продан відзначила, що необхідно піднімати важливі питання місцевого самоврядування – це питання про муніципальну варту, про приватизацію та передачу земель органам місцевого самоврядування, а також питання відносин громад з центральною владою, оскільки це також дуже важливі аспекти, окрім тих, про які сьогодні вже йшла мова. «Я знаю як важко громадам, але потрібно усвідомити, що дуже важливо налагоджувати двосторонню співпрацю з центральноювладою. Саме правильна комунікація та налагоджене співробітництво є запорукою успіху, тому що тільки спільними зусиллями можна створити спроможне місцевесамоврядування», – сказала О.Продан.

  У ході другої панельної дискусії ключова увага була зосереджена на особливостях впровадження секторальної реформи у громадах.

На початку засідання Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Геннадій Зубко вийшов у скайп-конференцію. Він привітав учасників і побажав плідної співпраці на шляху продовження децентралізаційної реформи. «У цей непростий час всім головам громад необхідно об’єднатися і попрацювати з метою впровадження напрацьованих змін щодо кінцевого формування перспективних планів, складання маршрутів і т.д.»,  – зазначив Г.Зубко.
 Участь у дискусії взяли:
 • Голова Комітету АМУ з питань бюджетної політики, Тернопільський міський голова Сергій Надал: «Сьогодні громади відчувають зменшення державного фінансового ресурсу: згадаємо про пільги в податковому кодексі зі сплати земельного податку для залізниці і гірничодобувних підприємств; скасування з 2020 року акцизу на пальне; зменшення обсягу додаткової дотації на освіту та охорону здоров’я; заборона розміщувати вільні кошти на депозитах; звільнення від пайової участі низки об’єктів сільськогосподарської призначення, харчової промисловості. Цю «хворобу росту» зможуть вирішити тільки спільні правила гри, а також відповідальність керівників громад та урядовців, що дозволить нормально жити і громадам, і країні в цілому».
 • Перший заступник Міністра освіти і науки України Павло Хобзей зазначив, що реформування освіти відбувається за підтримки Міністерства освіти України, але реалізують її саме органи місцевого самоврядування.  Він зауважив, що спільне завдання влади – забезпечити якісною освітою кожну дитину. Кошти, які держава передає на місця, мають йти на вирішення питань інклюзії, модернізації освіти, створення новітнього освітнього середовища.
 • Заступник Міністра охорони здоров’я України Павло Ковтонюк: «В рамках медичної реформи нині відбуваються суттєві зміни. І органи місцевого самоврядування мають створити умови, щоб всі громадяни могли отримати якісні медичні послуги. Зокрема, громади стають засновниками комунальних підприємств – лікарень, які вони мають розвивати. Необхідно завершити впровадження принципу «гроші ходять за людиною», а також провести комп’ютеризацію медичних закладів».
 • Заступник Міністра фінансів України Юрій Джигир розповів про необхідність зміни методів фінансування як в освіті, так і в сфері охорони здоров’я, спрямування фінансів на підвищення кваліфікації кадрів у цих сферах, а також про зростання капітальних видатків Державного бюджету на інфраструктуру.
 • Генеральний директор Директорату сім’ї та соціальної підтримки населення Міністерства соціальної політики України Віталій Музиченко зазначив, що Міністерство опрацювало звернення від органів місцевого самоврядування, і переважна більшість цих питань стосуються надання субсидій, роботи прозорих офісів, соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям. І вирішення цих питань можливе тільки в рамках ефективної співпраці держави та місцевої влади.
 • Заступник Голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Олександр Краснолуцький розповів про стан передачі земель сільськогосподарського призначення із державної власності у комунальну власність ОТГ. Зокрема, у 2018 році 648 ОТГ було передано майже 1,5 га земель. О.Краснолуцький нагадав, що Держгеокадастр відповідає виключно за землі державної власності сільськогосподарського призначення, які не належать державним підприємствам. «Земля є важливим ресурсом громад, який може приносити доходи в місцевий бюджет, тому важлива задача на сьогодні – навчитися цей ресурс ефективно використовувати»., – підсумував О.Краснолуцький (презентація).
   

20 червня в рамках ХV Українського муніципального форуму проходив День відкритого врядування та економічного розвитку українських міст, що  проводиться в рамках проекту «Партнерство для розвитку міст (ПРОМІС)», який АМУ впроваджує спільно з Федерацією канадських муніципалітетів за фінансової підтримки Уряду Канади.

Голова Антимонопольного комітету України  Юрій Терентьєв  привітав учасників та відзначив, що в органів місцевого самоврядування часто виникають запитання щодо блокування чи скасування тендерів, у чому громади звинувачують Антимонопольний комітет. «Однак, найчастіше причиною скасування тендерів є недосконалість оформлення тендерних документів. На сайті Антимонопольного комітету України можна ознайомитися з основним переліком помилок, які допускаються під час оформлення тендерів. Це може бути корисно для громад».

Ю.Терентьєв порадив громадам налагоджувати співпрацю з територіальними відділеннями Антимонопольного комітету, які, в свою чергу, готові до партнерства та надання рекомендацій. «Антимонопольний комітет – це не просто орган, який може накладати штрафи, ми є дієвим важелем, який може сприяти подоланню проблем зі штучним обмеженням економічної свободи та вирішувати їх разом з громадами». (презентація)

Заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Юрій Бровченко: «До Асоціації міст України прислухаються та враховують її позицію, яку представники АМУ постійно висловлюють шляхом подання зауважень та пропозицій, а також під час засідань Урядових комітетів та засідань Уряду, оскільки саме органам місцевого самоврядування очевидно та зрозуміло як нікому, що потрібно робити в громадах, які зміни є необхідними. Сподіваюся, владі вдастся відповісти на ваші запитання, а також посилити підтримку».

Голова Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву Сергій Комнатний«Хочу подякувати Асоціації міст України за співпрацю у питанні налагодженя підтримки молодіжного житлового будівництва в громадах. На сьогоднішній день 110 міських голів активно підтримують це питання, реалізують та сприяють фінансуванню програм молодіжного будівництва. За два роки, з того часу як ми підписали меморандум з Асоціацією міст України, бюджет на програми забезпечення молоді житлом збільшився на 60%, і це саме завдяки дієвим мерам. Запрошую тих, хто ще не долучився і ми допоможемо вам розробити індивідуальну програму під можливості вашої громади». 

Під час дискусії лунали важливі для громад питання, зокрема, щодо відміни НКРЕКП нічного тарифу на електроенергію для підприємств. О.Слобожан запропонував зібрати підписи усіх міських голів та направити до Антимомопольного комітету України звернення щодо сприяння у вирішенні цього питання, оскільки скасування нічного тарифу – це величезні втрати для місцевих бюджетів.

Керівник групи експертів Проекту ПРОМІС Ігор Лепьошкін розповів про діяльність проекту ПРОМІС та співпрацю з Асоціацією міст України. І.Лепьошкін розповів про розроблений Асоціацією міст України, проектом ПРОМІС та Національною академію державного управління при Президентові України курсу місцевого економічного розвитку, який буде реалізовано в 16 регіонах України. Крім того, він наголосив на питаннях екології та гендерної рівності, які також серед пріоритетів проекту ПРОМІС та АМУ.

Робота Форуму продовжилася пленарним засіданням на тему: «Посилення спроможності ОМС щодо місцевого економічного розвитку».

Модератор  –  головний експерт, керівник групи експертів Проекту ПРОМІС Ігор Лепьошкін.

З презентаціями виступили:

 • Консультант Проекту ПРОМІС Тед Треллер. Тема виступу – «Пріоритети місцевого економічного розвитку». (презентація)
 • Експерт Ради Європи Наталія Балдич. Тема виступу – «Навчальні потреби представників органів місцевого самоврядування України». (презентація)
 • Завідувач кафедри регіонального управління, місцевого самоврядування та управління містом НАДУ Володимир Вакуленко. Тема виступу – «Професійна програма з підготовки управлінських кадрів з питань місцевого економічного розвитку». (презентація)
 • Директор департаменту економіки і інвестицій Вінницької міської ради Віталій Погосян. Тема виступу – «Ефективність навчання посадовців органів місцевого самоврядування». (презентація)
 • Консультант проекту ПРОМІС з питань охорони довкілля Геннадій Марушевський. Тема виступу – «Проведення стратегічної екологічної оцінки в рамках місцевого економічного розвитку». (презентація)

В рамках Форуму відбулося урочисте оголошення проектів-переможців конкурсу короткострокових ініціатив, що сприятимуть участі жінок у місцевому економічному розвитку. Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан і головний експерт з міжвідомчої співпраці та економічного розвитку Проекту ПРОМІС Олександр Ігнатенко нагородили переможців (читати більше).

У ході Дня економічного розвитку міст відбулися два секційні засідання: секція «Інвестиційний потенціал міст» та секція АМУ з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків. 

Під час першого засідання учасники розглянули напрями підвищення ефективності залучення інвестицій та приклади інвестиційних успіхів в Україні.

З презентаціями витупили:

 • Консультант Проекту ПРОМІС Тед Треллер. Тема виступу – «Напрями підвищення ефективності залучення інвестицій»  (презентація).
 • Начальник Управління економіки Енергодарської міської ради Олена Овчатова. Тема виступу – «Маркетинг залучення інвестицій» (презентація).
 • Ладижинський міський голова Валерій Коломєйцев. Тема виступу – «Розвиток інвестиційного потенціалу на прикладі м. Ладижин Вінницької області» (презентація).
 • Координатор мережі РЕГІОНЕТ Олександр Дудка. Тема виступу – «Практичні поради громадам у власній інвестиційній політиці» (презентація).
 • Заступник Мелітопольського міського голови Ірина Рудакова. Тема виступу – «Промоутінг та брендинг міста» (презентація).
 • Директор департаменту кономічного розвитку Одеської міської ради Сергій Тетюхін. Тема виступу – «Муніципальні екологічні інвестиції на прикладі м.Одеса» (презентація).

На секції з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків були розглянуті питання гендерної дискримінації, впровадження комплексного гендерно-чутливого підходу в роботі муніципалітетів, створення гендерно чутливих громадських місць. Також учасники дізналися про канадський досвід забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків. Учасники ознайомилися з презентацією на тему «Як створювати гендерно чутливі громадські місця» (презентація).

Далі відбулося пленарне засідання № 2, яке було присвячене забезпеченню рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.

Модератор –  консультант з питань гендерної рівності Проекту ПРОМІС Олена Тихомирова.

Перед учасниками виступили:

 • Колишній мер м. Вейбурн, Канада, почесна членкиня ФКМ Дебра Баттон. Тема виступу «Канадський досвід залучення жінок в політику на місцевому рівні: стратегії та інструменти».
 • В.о. Ірпінського міського голови – секретар Ірпінської міської ради, очільниця ГО «Європейська Асамблея жінок-депутатів» Анастасія Попсуй. Тема виступу – «Канадський досвід (за результатами поїздки до Ванкувера)».    
 • Координатор Проекту ПРОМІС в АМУ Володимир Нижник. Тема виступу – «Координування приєднання міст до Європейської Хартії рівності жінок та чоловіків».

Консультантка з питань Хартії Рівності ПРОМІС Світлана Ходакова презентувала видання «План дій для міст України, приєднання до Хартії та реалізація її принципів».

Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан оголосив, що ХV Український муніципальний форум завершився, подякував учасникам і гостям та побажав усім наснаги у роботі та реалізації вдалих ідей у громадах.

За інф. сайту АМУ

Додати коментар